Okul

Geri Dönüşümün Çevre ve Ekonomi Açısından Önemi Nedir

Geri dönüşüm insanlık için büyük bir adım olarak çevrelerine karşı gösterdikleri duyarlılık olmuştur. Kullanılan çeşitli ürünler tekrar toplanarak geri dönüşüm merkezlerine götürülerek fiziksel ve kimyasal işlem sonucunda tekrar kullanılabilir hale getirilir. İsraf edilen ve çevreye zarar verecek olan ürünler faydalı hale getirilerek kazanılır. Bu sayede çevre kirliliği ve ekonomik açıdan yarar sağlar.

Kullanılan ambalaj ve benzeri ürünler toplanarak tekrar hammadde kaynağına dönüştürülerek üretimde kullanılır. Doğayı koruduğu gibi tasarruf sağlanarak yeni hammaddeye ihtiyaç duymayacağından dolayı kaynaklarımızda korunmuş olunur. Nüfusun artması sonucunda hammadde ihtiyacı da beraberinde artış gösterir. Bu nedenlerden dolayı doğal kaynaklarımızın tasarrufu sağlanarak yok olması önlenir.

Fiziksel ve kimyasal işlemlerde enerji kaybı çok daha azdır. Normal üretimde harcanan enerji miktarından dolayı enerji tasarrufu dahi elde edilir. Geri dönüşüm sayesinde hammadde üretimi %90’lara, kağıdın geri dönüşümünde %60’lara kadar enerji tasarrufu sağlanır.

Çevremizdeki atık miktarı azalarak çöplük haline dönmüş olan dünya temizlenmektedir. Geri dönüşüm için hammadde kaynağı olarak görülen çöpler toplanarak temizlenmeye gönderilir.

Hammadde tüketimi azaldığından dolayı doğal kaynaklara olan ihtiyaçta azalmaktadır. Bu sayede ülkemizde üretim ucuz şekilde ürünler maliyet edilerek halkın alım gücüne destek olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu