Okul

Gülerken Düşündürmek Deyiminin Anlamı

Gülerken düşünmek insan aklının zorlandığı ama anlam taşıdığı yerdir. Mizahçıların eserlerinde insanları güldürdükleri gibi düşündürdükleri olur. Karikatürlerde insanlar gülüp eğlenirken alttan mesaj gönderilir. Günün ve yaşanmış olaylar yorumlanarak komik hal aldığı gibi açıkça düşündürücü durumlar ortaya çıkar. İnsanlar gülerken eğlenmeli, doğru yöntemi bularak keşfetmesi gerekmektedir. Ülkemizde sanatçılar mizah sanatçıları olmasından devamlı bu yönden eserlerini yayınlamışlardır.

Yetmişli yıllarda mizah, komedi, filmler bu yönde yapılmıştır. İnsanların güldüğü kadar ülke durumu ve sosyal hayatın parçalarından haberler verilmektedir. Filmler ne kadar güldürücü olsa dahi o kadar eğlenirler. Yıllar boyunca sıkça uygulanan yöntemlerden olmaktadır. Bu yöntem mizahçılar tarafından devamlı kullanılmaktadır.

Mizah sanatçıları sanatlarını icra ettikleri zaman amaçlar doğrultusunda gerçekleştirir. Doğruyu, güzelliği ve realiteyi göstermektedir. Edebiyatımızda fıkralar güldürdüğü gibi insanlara ders verir. Karikatürlerde olduğu gibi insanları düşündürür. Anlatımların daha kolay anlaşılması ve yorumlanmasında güldürürken düşündürmek oldukça etkili yöntemlerden biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu