Okul

Güven Duygusunun İnsan İlişkilerindeki Yeri

Güven duygusu insan ilişkilerini düzenler. Güven duygusunu kazanmış insanlar birbirlerine kapılarını sonuna kadar açarlar. Kazanmak için gerekli ortamın oluşması gerekir, ilişkilerin olumlu ya da olumsuz yönde devam edeceğini gösterir. Duygularımızı doğru şekilde yorumlayabilirsek karşımızdaki ile kuracağımız bağ çok daha kuvvetli olacaktır.

Kazanılan güven duygusu ilişkileri olumlu yönde geliştirir. Çünkü, güven duygusu insanın saklı kalan kapılarını da açar. İnsanların haberleşerek birbirlerini tanımalarında en büyük yardımcıdır. Kendisini güvende hisseden insan karşısındakine kendisi ifade edebilir yanlış anlaşılmaların önüne geçilir. Güven kurdukları gibi olumlu ve güzel ilişkilere de imkan tanır. Her alanda paylaşımlarda bulunulduğu gibi zor gününde yanında olacağını iyi günlerinde mutluluklarını paylaşabileceği biri olarak görmesidir. Güvenen insan daima sevgisini karşısındaki kişiye aktarır. Güven duygusu ileri boyutlara ulaşmasıyla kendisine sakladığı her şeyi de paylaşma kararı alır.

Güvenilir insan olmak ve karşısındaki kişinin güvenini kazanmak adına hata yapmaktan kaçınılmalıdır. Yanlışlardan uzaklaşan insan kendini güven duygusunu kazanmanın yanı sıra sevgi ve saygıyı da kazanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu