Okul

Hak ve Özgürlük Kavramlarından Neler Anlıyorsunuz

Hak ve özgürlük insanlığa doğuştan itibaren sağlana nen önemli hakları oluşturur. Uluslararası konumda verilen haklar yaşam için sunulmuştur. Birleşmiş Milletlerin bu alanda yaptığı çalışmaların başında “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” gelmektedir. İnsanlık için vazgeçilmez ve kendisine verilmesi gereken ortak değerdir.

Demokrasinin hakim olduğu yönetimlerde insanlara verilmiş hakların yanı sıra onların özgürlükleri devlet tarafından güvence altında olmalıdır. İnsan hakları kavramı demokratik ülkelerde anayasa ile güvence altına alınmıştır. Zamanla birlikte gelişen ülkeler insan haklarına saygı duyar, saygı göster ve gelişmesi için çaba verirler.

Özgürce doğup özgürce yaşama haklarına sahip olan insanlar dini inanç, vicdan, kanaatler konusunda baskıya uğramadan özgürce yaşamlarını sürdürebilirler. Baskı altına alınmayacakları gibi insanların düşünceleri de önemlidir. Temel haklar insanların gelişmesinde etkin olur. İnsanlar akıllarını kullanarak düşünen varlıklar olduğundan düşünce özgürlüğü, kendi görüşlerini savunabilme, akıllarını kullanarak bunlarla sanat eserleri yapma haklarına da sahiplerdir. Sanatsal olarak gelişimleri önemli yerlerde olmaları özgürlüklerinin farkında olmalarından geçer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu