Dini Bilgiler

Hamile ve Süt Emziren Kadın Oruç Tutabilir mi?

Oruç tutacak olan kadınlar hamile olduğu ve süt emzirdikleri zaman oruç tutmalarının gerekip gerekmediklerini merak etmektedirler. Ramazan ayında oruç tutacak olan kişilerin bilmesi gereken ise hamile ve emziren anneler dilerlerse oruç tutmayabilirler. Oruç tutmak gibi zorunlulukları olmamaktadır.

“Şüphesiz ki Allah (Azze ve Celle) yolculuk halinde bulunan kimseden orucu ve namazın yarısını kaldırmıştır. Hamileden ve süt emziren kadından da orucu kaldırmıştır.”
(Ebu Davud, Savm: 44, Tirmizi, Savm: 21; İbni Mâce Sıyam: 12)

Hamile ve emziren anneler için oruç tutmaları kaldırılmış olup dilerlerse oruç tutmayabilirler. Oruç tutmamaları durumunda herhangi bir kazası veya günahı olmadığı belirtilmiştir. Süt emziren kadınlar çocuğundan sütü kestiği zaman oruç tutabilir herhangi bir sakıncası olmamaktadır.

Emziren kadınlar oruç tutmadan önce doktorlarından izin almaları gerekmektedir. Beslenmeyen gebe kadınlar içinde oruç tutmak onlar için sıkıntılı gebelik dönemlerine işaret eder. Vücudun ihtiyacı sağlanmamasından dolayı bebeklerde beslenemediklerinden gelişimlerini tam anlamıyla sağlayamazlar. Oruç tutmadıkları durumunda herhangi bir kefaret ve kaza etmeleri gerekmediğinden kişiler beslenmelerine dikkat etmelidir. Dilerlerse bu dönemlerden sonra kaza oruçlarını tutmaları mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu