Okul

Hangi Davranışlar Misafirperverlik Örneği Sayılabilir

Türk milleti ile özdeşleşen değerlerden birisi misafirperver olmalarıdır. Toplumun her kesiminde misafirler el üstünde tutularak güzelce ağırlanmaktadır. Hem dinimizde hem de toplumuzda önemli yere sahiptir. Misafir ağırlarken misafirlerin kendilerini iyi hissetmeleri için elimizden geleni yaparız. Yemeyiz yediririz, içmeyiz içiririz biz rahat etmezken misafirlerin rahat etmesi için her şeyi yaparız. Misafirlik güzel ağırlanmak gittiklerinde ise güzel hatırlanmaktır.

Evinize gelen misafir ayrıldığında mutsuz olmamalı, tam tersine mutlu etmeliyiz. İnsanlarla iletişim önemlidir geldiklerinde güzel sözlerle karşılamalıyız. Misafirperverliğin ne olduğunu onlara göstermemiz gerekir. Birisi evimize gelirken evi toparlar temizler ve yemekleri hazırlarız. Gelen misafir güler yüzle sultanlar gibi ağırlanır. Surat asmamalı hoş sohbet ederek gönülleri hoş tutmalıyız. Terlik vermek, ceketini almak, ikramlar sunmak misafirperverliktir.

Saygıda asla kusur edilmemelidir öncelik her zaman misafire tanınır. Biz idareci olabiliriz ancak misafirlerimiz yabancı bir yerde rahat hissetmeli. Kendi evinde nasıl davrandığını bilmediğimizden dolayı hoşgörüyü asla bırakmamalıyız. Yatılı kalmak isteyenler için en güzel yer hazırlanmalıdır. Evimizden gidecekleri zaman güler yüzlü olmalı kapıya kadar uğurlayarak misafirperverliğin gerekliliklerini yerine getirmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu