Okul

Hasta ve Hasta Yakınlarının Sorumlulukları

Her ortamda olduğu gibi hastanelerin ve hasta odalarının da kuralları vardır. Hastaların ve hasta yakınlarının da bu kurallara uyması gerekmektedir. Sağlık söz konusu olduğunda daha dikkatli olunması gerekirken insanların bencilce tavırlar sergilemesinden dolayı hastanelerde kirli, pis ve karmaşık görüntülerin oluşması da kaçınılmaz hale geliyor. Hasta olan insanların acı çektikleri ve psikolojik olarak umursamaz olabilecekleri göz önüne alınarak hasta yakınlarının daha dikkatli davranması gerekmektedir.

Hasta Yakınlarının Sorumlulukları

– Hasta yakınlarının sorumlulukları hastalardan daha fazladır. Hasta olan kişiyle ilgilenmek bununla birlikte hasta hakkında doğru bilgileri vermekte ilk görevlerinden biridir.
– Sağlık personellerine yardımcı olmak ve malzemeleri doğru kullanmaya özen göstermek.
– Yüksek sesle konuşmamak ve sağlık personeline uygun şekilde davranmakta hasta yakınlarının sorumluluklarından biridir.
– Hasta ziyaretlerine ve ziyaretçilerin diğer hastaları rahatsız etmemesine de özen gösterilmelidir.
– Hastane masrafları ve ihtiyaçları hasta taburcu olduğu zaman uygun bir şekilde gereğince karşılanmalıdır. Devlet hastanelerinde ise ödeme yapmanız gerekmese de taburcu işlemlerini yaptırmayı ve çıkış kâğıdınızı imzalamayı unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu