Okul

İpek Yolunun Önemi

İlk kez Alman Coğrafyacısı Ferdinand Von Richthofen tarafından 1877 yılında kullanılan İpek yolu ismi önce tüccarların, sonrada bilginlerin yolu olarak tarihe geçmiştir. Anadolu ve Akdeniz’le birlikte Çin’den başlayarak uzanan en önemli ticaret yolu İpek yoludur. Mısırlıların ve Romalıların Çin’den İpek almasıyla başlayan bu ticaret milattan yüzyıllar önce başlamıştır.

İpek Yolu Ticareti

İpek yolu ticareti o dönemde kervanlarla yapılırdı. İpek endüstrisi önemli bir ticaret yöntemi olduğundan birçok millette önemli yer sağlamıştır. Uluslararası ticarette önemli bir yer tutan ipek ve baharat ticareti ipek yolunda önemli bir rol oynamıştır. İpek yolunun Türkiye içinde büyük bir önemi vardır.

Doğudan başlayan batıya doğru sürdürülen ticaret yolunun en büyük simgelerinden biri İpek Yolu’dur. Çok geniş ve uzun bir yol olan ve kervanlarla taşındığı için bir süre sonra ipek yolu olarak adlandırılmıştır. İpek yolunu çeşitli kültürlerden çeşitli insanlar kullandığı için aynı zamanda kültür olarak da büyük bir etki sağlamıştır. İpek yolu birçok ili kapsadığı için büyük ve geniş bir alana yayılmış olarak kabul edilebilir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu