Dini Bilgiler

Hastalık Nedeniyle Oruç Tutamayan Ne Yapmalıdır

Hasta Olanlar Oruç Tutabilir Mi, Hastalıktan Dolayı Oruç Tutamayanlar Ne Yapmalı

On bir ayın sultanı hoş geldi bereket getirdi evimize. Ramazan ayı yıl boyunca sabırsızlıkla beklenip dünya üzerindeki Müslümanlarla birlikte oruç tutarak günahlarımızdan af dilemekteyiz. Allah rızasını kazanarak cennete gitmek isteyen müminler ibadetlerini yerine getiriyorlar. Havalarında ısınması ile birlikte bu yıl Ramazan herkesi zorlayacak gibi görülüyor.

Hasta olan ve oruç tutamayacak derece de durumu kötü ise kişinin başkalarının oruçlarına yardımcı olması gerekecektir. Hastaların fidye olarak verdikleri başkalarının oruç açmasına yetecek kadar miktar gerekmektedir. Sevap kazanarak ibadetinizi yerine getirdiğiniz gibi zorluklar yüzünden oruç tutamayalara da yardımcı olmuş olacaksınız. Kişilerin oruçlarını açmak için ihtiyaç miktarını Diyanet İşlerine sorabilir veya ona gönlünüzden geçen miktarda yetecek kadar fidye verebilirsiniz.

Hasta olanlar tutamadığı günler için oruç tutmaya gücü yetmeyenlere bir günlük yiyeceği kadar fidye vermesi gerekmektedir. Fidye verenler sevaba girip onların oruç ihtiyacını karşılamış olurlar. Kim gönlünden kopup daha fazla fidye verirse bu onun için daha hayırlı olmaktadır. Güçlüklere rağmen oruç tutmak kişiler için daha hayırlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu