Dini Bilgiler

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur mu

Sahura Kalkmadan Niyet Edilir mi, Sahura Uyanmadan Oruç Tutmak Günah mı

Ramazan ayında oruç tutarken akıllara takılan bir çok soru oluyor. Sorularımızı sahur ve iftar programı düzenleyen ilahiyatçı hocalarımıza soruyoruz orucumuzu tutmaya devam ediyoruz. Ramazan ayının gelmesi ile birlikte sahur vaktindin erken olması nedeniyle erkenden işlerine gidecek olanlar bazen uyanamıyorlar. Sahurdan önce bir şeyler yiyerek uyumaktadır.

Oruç tutanların sahura kalkması şart mı hayır değil tabi ama sahura kalkmanın evet bereket getirdiği bilinmektedir. Müslümanlar oruçlarını tutarken imkanları varsa mutlaka sahura kalkmaları gerekmektedir. Sahurda bol bereket olup evinize gelmesin sağlar. Peygamber Efendimiz dahi oruç tutan kişilere kolaylık sağlayacağını belirtmiştir. Sahur vaktinde kişi ertesi gün daha kolay geçireceği gibi yardım edecektir. Sahura uyanıp bir bardak su içmek dahi sevaptır.

Sahura uyanmayan kişiler için dinen günah olmamaktadır ama siz uyanırsanzı daha çok sevap hanenize yazılmış olacaktır. Ezan okunmasına kadar beklemek yiyip için daha çok sevap olmaktadır. Ramazan ayınızı bol dua ve ibadet ederek geçirmeniz dileği ile birlikte hayırlı sahurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu