Okul

Hava Taşıtları Nelerdir

Ulaşım alanında en güvenli yolculuklar hava taşıtları sayesinde yapılır. Hız sınırı olmadan bir noktadan başka bir noktaya gitmek için gerekli olmaktadır. Belirli yere giderken hava üzerinde doğrudan bir çizgi takip edilerek yönlenir. Hava trafiği ülkeler içinde önemli olmaktadır günümüzde jetler kullanılarak savaşlarda başka ülkenin sınırlarından izin almadan kullanılması yasaktır. Hava taşıtlarını tanıyalım.

Uçak: İki uzun kanatları olup pervaneler sayesinde rüzgarın itme gücü sayesinde yükselir. Aynı zamanda arka kısmında bulunan motorda itme gücüne sahiptir.

Jet: Motorları arka kısmında bulunur tepkili olduğundan dolayı daha hızlı bir şekilde ilerler.

Planör: Hava akımı sayesinde hareket etmektedir. Motorsuz olarak yüksek yerlerden aşağıya doğru süzülerek hız kazanır hobi olarak kullanılmaktadır. Fiyatları uygun olarak satın alınabilir durumdadır.

Helikopter: Kalkış ve inişleri dik olup dar noktalara gidebilir, pervanesi sayesinde hareket edip özel pistlerde dahi kullanılabilir.

Zeplin: Silindir şeklinde olup içinde bulunan gaz sayesinde havalanma sağlar. Pervaneleri sayesinde belirli noktalarda hareket edebilir. Turistik amaçlı kullanılıp belirli noktalarda gezilebilir hızı fazla olmamaktadır.

Balon: Isıtılmış hava sayesinde havalanmakta olup yuvarlak bir şekle sahiptir. Turistik amaçlı olarak kullanılır gezilerde aktif olarak görülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu