Okul

Her Horoz Kendi Çöplüğünde Öter Kompozisyon

Sık kullanılan ve meydan atasözlerinden birisi olmaktadır. Yabancı filmlerde dahi Türkçe çevirisinde kullanılmaktadır. Atalarımız doğru bir söz söyleyerek yüzyıllar boyunca dilden dile dolaşmış bize kadar ulaşmıştır.

İnsanların sahip oldukları ve yaşadıkları bir çevre bulunmaktadır. Aile, arkadaş, eş, dost gibi çevresi bir yerde yaşar orada kendisine saygı duyulur. İnsanların tanıdıkları olduğu zaman kendisine güç ve özgüven kazandırmaktadır. Başına herhangi bir şey geldiği zaman yanında olacak dostları görülecektir.

Yaşadığımız yerin dışında olan kesimlerde insanlar güçsüz ve zayıf hisseder kendisini. Güçsüzleşen insanlar zaman içersinde çevresine sözünü geçiremez. Yaşantımıza daha dikkat ederek başkalarının çevresi olduğu yer olmaktadır. Bizim burada yabancı olduğumuzdan dolayı söz hakkı söylemeye hakkımız olmamaktadır. Başkaları ile tartışmak bize kayıp verdirir kavga olduğu halde insanlar uzaklarda çaresiz kalırlar.

Yabancı olduğumuz yerde sessiz olup arka planda durmamız gereklidir. Göze batmayarak günümüzü geçirmemiz gereklidir. Bilmediğimiz yerlerde daha dikkatli davranarak insanların dikkatini üzerimize çekmemeliyiz. Yaşadığımız çevrede daha güvenilir olup konuşmalarımızda rahat olmaktadır ama yabancı yerlerde söylediğimiz her şey insanları rahatsız edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu