Okul

Hoşgörü Ne Demek

İnsanların toplum içerisinde huzurlu ve mutlu şekilde yaşamaları için gereken değerlerden biri hoşgörüdür. Hayatlarında önem vermeleri gereken bir takım kavramlar vardır. Bu kavramlar arasında insanların birbirlerine saygılarını arttıran ve sevgi değerlerini kazandıran hoşgörü kavramıdır. Hoşgörülü olmak toplum içerisinde mutluluk ve huzur getirir. İnsanların birbirlerine saygılı ve önemseyen şekilde yaşamalarını sağlayan hoşgörüdür.

Hoşgörü, bir insanın başka insanlara karşı düşünce, yaşam tarzı, hayatlarına karşı gösterdikleri saygıdır. İnsanlar farklı düşünce de olabilir o şekilde yaşayabilir önemli olan ise yaşamlarına gösterdikleri saygı olacaktır. Hiçbir insan aynı düşünceye sahip olmak zorunda değil, herkesin kendine özgü yaşamları. Farklılıklara karşı tepki vermemeli saygı göstererek değer gösterdiğimizi hissettirmeliyiz. Hoşgörülü olunması gereken yerlerde o şekilde davranarak saygımızı daima göstermeliyiz. Her insan hoşgörülü olması gerektiği kanısına varırız. Hatta kimi zaman hata yapan insanlara karşı saygı göstermeliyiz. Bağırıp çağırmak yerine doğru yolu göstermeli bir kere mahsus tatlı dille konuşmalıyız.

Toplum içinde hoşgörü duygusu birbirlerine karşı gösterdikleri saygıyla olur. Bir kişinin bir çok kişiyi bu yönde geliştirebileceği gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu