Dini Bilgiler

Hüzün Yılı Nedir

Efendimiz Risaletin 10. yılında yaşadığı acı günlerden sonra hayatı değişmiştir. Sevdiklerini bir bir kaybetti. Hüzün Yılı Müslüman tarihinde önemli yıllardan kabul edilmiştir. Peygamber Efendimizin başından geçen olaylardan dolayı hüzün yılı olarak kabul edilmiştir. Peygamber efendimiz en yakınlarını bu yıl içersinde kaybettiğinden dolayı hüzün yılı adını almıştır. Yakınları aynı yıl içersinde vefat etmesi oldukça zorlu bir döneme girmesine sebep olmuştur. Yakınları vefat etmesi sonucunda büyük ve küçük oğlunun da vefatı ile karşılaştı. Kendisini büyüten ve destek çıkan amcası Ebu Talip’te vefat etmiştir.

Peygamber efendimiz amcasından sonra eşi aynı zamanda ilk Müslümanlardan olan Hz. Hatice’yi de kaybeder. Peygamber efendimiz bu yıl içersinde yüreği yanar ki dağa bakıp şu sözleri söyler “Ey dağ, benim başıma gelen senin başına gelseydi dayanamaz yıkılırdın.” Diyerek acısını dile getirmiştir.

Peygamber Efendimizin yaşadığı acılar amcası Ebu Talip, eşi Hz. Hatice’den sonra hüzün içersinde kalmıştır. Yakınlarının kaybetme acısı İslam devletini etkileyerek gerileme dönemine girmesine neden olmuştur. Yaşanan kayıplardan sonra Hüzün yılı adı verilip öyle anılmıştır. İslam tarihinde Ebu Talip ve Hz. Hatice’nin vefatının olduğu dönem hüzün yılı ile hatırlanır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu