Okul

Hz. Muhammed Erdemliler Topluluğuna Niçin Girmiştir

Cahiliye döneminde Arap toplumu oldukça sorunluydu. Belli bir yönetim altında birleşmemiş kabileler şeklinde yaşıyorlar, ticaretle uğraşıyorlardı. Bu belirsiz, kanunsuz ortamda insan hakları, ticaret ahlakı gibi kavramlar da kendine yer bulamıyordu. İşte bu durumlarla mücadele için Mekke halkı arasından bir avuç insan Erdemliler Topluluğu anlaşmasını oluşturmuşlardı.

Erdemliler Topluluğu Nedir?
Erdemliler Topluluğu Mekke’de cahiliye devrinde yükselen zulüm ateşine karşılık şehrin ileri gelenleri tarafından oluşturulan, dönemine göre bir tür dernekti. Zor durumda kalan insanları korumak, kollamak için çalışmalarda bulunuluyordu. Topluluğun kurucuları arasında Hz. Muhammed’in amcası Zübeyr de bulunuyordu. Bu vasıtayla Hz. Muhammed topluluğa katılma fırsatı yakalamış oluyordu.

Peygamberimizin Erdemliler Topluluğu’na Dâhil Oluşu
Yirmi yaşında Erdemliler Topluluğuna üye olan Hz. Muhammed zaten yaşadığı çevrede güvenilir bir insan olarak bilinmekteydi. Öyle ki insanlar ona “Muhammed’ül Emin” yani “güvenilir Muhammed” diyorlardı. Hem iş hayatında hem kendi çevresinde yardımsever, sözünün eri bir insan olarak yaşamaktaydı. Cahiliye devrinin karanlığından rahatsız insanlar arasında ilk sıralardaydı. Bu nedenle zalime, zulme, kötülüğü, hileye, her türlü cahiliye âdetine bir baş kaldırı niteliğinde olan bu harekete dâhil olması şaşırtıcı değildi.

Bugünün normlarıyla bakıldığında bunun bir insan hakları mücadelesi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İnsanın doğuştan getirdiği hakların korunması adına kurulmuş bir dernek oluşuyla Erdemliler Topluluğu tarihteki yerini korumaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu