Okul

Hz. Muhammed’in Erdemli Davranışları

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed İslam dünyasının peygamberidir. İslamiyeti yayarken karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi cahillik olmuştur. İnsanlar eğitim almadığı gibi birbirlerine karşı yeteri kadar anlayışlı değildi. Kurtarılması gereken bir toplum olarak görülüyordu. Peygamber efendimiz erdemli davranışlar göstererek toplumlara örnek olmuştur.

Anne ve babasını sever sayardı; İslam dininin emrettiği gibi anne ve babaya karşı saygılı olunmalı ve sevgi gösterilmesi gerekliydi. Büyüklerimizin sözünden çıkmayarak onları gençlik ve yaşlılık dönemlerinde mutlu etmeliyiz.

Kötü davranışlardan kaçınırdı; Davranışların kötülükleri insanlara da kötü örnek olmaktaydı. Hz Muhammed dinin yasakladığı kötü davranışlardan her zaman kaçınırdı. Tüm insanlığın güzel bir yaşam hak ettiğini düşünürdü.

Haksızlıklara adaletli kararlar verirdi; Kişiler arasında haksızlık olduğu zaman onlar için en doğru kararı kendisi verirdi. Kimse kimseyi tutmadığı gibi taraf olmazlardı. Yetime, öksüze sahip çıkarak onları savunurdu. İnsanlara yardımcı olup onlara karşı her daim hoşgörülü davranmıştır.

Yalan söylemezdi; Yalandan uzak olup insanlara kötülüklere teşvik etmezdi. Yardımlaşma ve dayanışmanın önemini bilerek insanların bir hareket etmesini sağlamıştır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu