Okul

İçinde Ay, Yıldız ve Bağımsızlık Geçen Yazı

Kurtuluş savaşının başkomutanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli hedefi Türk milletine bağımsızlık kazandırmak olmuştur. Mücadelede gerek hayatını vererek ulusun çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasına yardımcı olmak istemiştir. Bayrağımızın sembolü olan ay ve yıldızda sancaklarımız yapılmıştır. İlk meclis Ankara’da açılarak bayrak göğe çekilerek Türk toprakları ilan edilmiştir.

Vatan topraklarında bağımsız şekilde dalgalanacak olan bayrağımız göklere çekilmesini istedi. Kurtuluş savaşı kazanılması ile beraber hedeflenenler gerçekleştirildi. Vatan toprakları itilaf devletlerinin işgalinden kurtarıldığı gibi her karış toprağında dalgalanan bayrağımız oldu.

Bağımsızlığın sağlandığı ancak göklerde dalgalanan ay yıldız bayrağımız olduğu zaman olacaktır. Bağımsızlık için mücadele eden atalarımız gerek canlarını vererek bayrağımızı göklere çekmiştir. İşgalden kurtararak vatan toprakları özgür hür şekilde egemenliği millete verilmiştir. Vatan denildiği zaman insanların yaşadığı topraklar aklına gelir. Ekmeğini yediği, suyunu içtiği o güzel topraklara sahip olduklarını düşünürler. Bağımsızlık elde edilmesi için mücadele verilmesi gerekir. Korunarak gelecek nesillere armağan edilmesi de aynı hassasiyette vatanımızın bütünlüğüne, bayrağımızın dalgalandığı yerlere sahip çıkmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu