Okul

Ordunun Dereleri Türküsünün Hikayesi

Ordu yöresine ait olan türkülerden birisi Ordunun Dereleri’dir. Halk tarafından uzun yıllar boyunca söylenen, nesilden nesle aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Türkünün hikayesi söylentilere göre birbirlerini seven iki genç yaşarmış. Mehmet ve Hacer adındaki gençler sevdalanmıştır.

Mehmet çok yakışıklıdır, Hacer’de güzeller güzeli genç kızdır. Zaman geçmiş birbirleri ile görüşmeye başlamışlar. Sözleştikleri zaman zerdali ağacının altında buluşarak hasret gideriyorlarmış. Aralarındaki aşkı çekemeyen insanlar yaşarmış. İkisini ayırmak için türlü oyunlara başvurmuşlar. Hacer için kötü dedikodular çıkartılmış, Mehmet sevdiği olan Hacer’i de köyünü de terk ederek buralardan uzaklaşmış.

Mehmet kendisini dertleri ile beraber yola koyarak devam etmiştir. Hacer’de her gün evinin yakınlarında bulunan dereye giderken Ordunun Dereleri türküsünü dile getirmiş. Söylentilere göre yıllar boyunca türküyü söyleyerek Mehmet’in kendinse dönmesini beklemiştir.

Ordunun dereleri
Aksa yukarı aksa
Vermem seni ellere
Ordu üstüme kalksa
Oy bağlamam bağlamam
Zerdali dalı mısın
Garip garip çalarsın
Benden sevdalı mısın

Uzun zamanlardan sonra Hacer’in evi yas evine dönüş ancak iki seven de birbirine kavuşamamış ve Hacer dizelere yeni nükteler eklemiş:

Oy Mehmet’im Mehmet’im
Sana küstüm demedim
Beni sana geçmişler
Vallahi ben demedim.

Türkü yıllar boyunca devam ederek halk tarafından kalıplaşarak kabul edilmiştir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu