Okul

İki Cambaz Bir İpte Oynamaz Ne Demek

Atalarımız yaşadıkları dönmelerde bazı olaylara dikkat çekip tarif etmek için özlü sözler söylemiştir. Bunlar kısa olması ile ders anlatıcı özellikleri vardır. İki cambaz bir ipte oynamaz, sözünde anlatıldığı gibi bize anlatmak istedikleri vardır. İnsanların marifetleri üzerine anlatılan özlü sözlerden olmuştur. Atalarımız anlatını yaparken yetenekli olan kişilerin aynı hedefe giderken bir arada olmayacağını anlatmıştır.

Anlatılmak istenilen kurnaz ve akıllı olan kişilerin aynı ortamda marifetlerini göstermeyeceklerdir. İki birbirinden iyi olan kişinin aynı ipte oynayamadıklarını gösteriyor. Birbirlerinin olduğu ortamlarda bulunmaması gerekip aynı ipte de bulunmalarının zararlarını anlatır. İkisi de kurnaz ve akıllılığını birbirlerini kandırmak için kullanacaklardır. İkisi de iyi olduğundan dolayı inanmadıkları gibi beceremeyip tehlikeli bir durumun habercisi çıkartmaktadır.

Kurnazlıkta eşit olan kişilerin iş üzerinde birlikte çalışamayacaklarını gösterir. Birbirlerini kandırmak için uğraşırlar. Her ikisin de tehlikeli duruma sokarak birbirlerine zarar vermelerine sebeptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu