Okul

İki Günü Eşit Geçen Aldanmıştır Hadisinin Anlamı

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) örnek almamız gereken büyük insanlardan biridir. Sözleri ile insanlığa örnek olmuştur. Söylediği “iki günü eşit geçen aldanmıştır” sözünü miras olarak bırakmıştır. Hadisi şerifte dünü ile bugünü aynı olan insan aldanmış insan olmaktadır. Hayat tarzları ve yaşamları aynı olan insanların kendisi ve ahiret için bir şey yapmamasıdır.

İki günü aynı geçen insanın aldanmış insan olduğu hadisi şerifte belirtilir. Hadiste verilmek istenilen mesaj müminlerin dünya ve ahiret hayatları için bir şey yapmamış olmalarıdır. Dünyalık işlere dalarak ne bugünü ne de ahireti için faydası olmayan insandır. Günleri aynı geçen insan aldanmış ahiret işlerinden uzaklaşmış demektir. İnsanların vaktini hayırlı işlerle geçirerek zamanlarını değerlendirmeleri gerekir. Mümin kimse namazını kılmalı, orucunu tutmalı, ibadetini etmeli ve faydalı işlerle uğraşmalıdır. İlimle ihlasla zaman geçirmeyen insanda aldanmıştır. Peygamber Efendimiz her saat 70 makam aşarak yaşamını sürdürürdü.

Eğer kimse, ilmi marifete ve ibadete zaman ayırmıyorsa şeytana kanmış ona aldanmış demektir. Allah’ını tanımak ilim demektir. İnsan iman ederek Allah’ına bağlı olması gereklidir. Bir kimse Allah’ı herkesten çok sevmedikçe gönül ile ona bağlı olamaz.

Hazreti Ömer (r.a.) bu olayın üzerine “Ya Rasulullah, seni nefsim hariç, malımdan evladımdan daha çok seviyorum.” dedi.

Bunu üzerine Peygamber(s.a.v.) ffendimiz:
“Olmadı Ya Ömer . İmanın kemale ermedi.” diye buyurdular.

Bunun üzerine Hz.Ömer:
“Ey Allah’ın Rasulü seni artık nefsimden de daha çok seviyorum” dedi.

Allahın elçisi:
“Şimdi imanın kemale erdi ya Ömer” diye buyurmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu