Okul

İklim Özelliklerinin Günlük Yaşama Etkileri

İklim tipinin özelliklerine göre günlük yaşantımızda etkileniyor. Antalya ilinde yaşayan birisi kış ayında dahi ince ve serinlik hissederken, doğuda iç bölgelerde yaşayan kişiler kalın elbiseler giyer. Kışın ortasında ılıman iklime sahip olan bölgelerde dahi havalar o kadar soğumaz. Kardan dolayı yollar kapanmadığı gibi insanlar daha güzel şekilde yaşamlarına devam eder. Karasal iklimin olduğu yerde ise soğukluk çok daha fazla olup kar yağışı fazladır. Yolların kapanmasına sebep olarak ulaşım sağlanamaz.

Rusya ve Türkiye’de iklim şartları çok daha değişiktir. Soğuk çöl iklimine hakim olan Rusya gibi bir ülke yıl boyunca karlar altında kalır. Sıcaklık o kadar artmadığından dolayı soğuk iklimin etkisi çok fazladır. Türkiye ise daha sıcak bir iklime sahip olarak karasal ve ılıman iklimin etkisindedir. Kimi kesimler soğuk olurken ılıman havanında etkisi görülür.

İklim özelliklerine göre değişiklik gösterir. Kış aylarında daha ağır yağlı yiyecekler tüketilirken, yazın ise hafifleri tüketilir. Giydikleri elbiseler kalın olurken, yazın ise ince ve hafif elbiselere doğru insanlar yönelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu