Okul

İklimlere Göre Yetişen Meyve Türleri

Her meyvenin kendine özgü özellikte olması, iklimlere göre yetişen meyve çeşitliliğini de beraberinde getirmektedir. Çekirdekli olup olmaması ve meyve kabuğunun sertliği gibi özellikler, meyvelerin iklim özelliklerine göre gösterdiği özelliklerdir.

Meyve Çeşitleri ve İklim Şartları
Soğuk kış aylarına dayanıklı olan meyveler, sıcak ayları sevmez, yaz meyveleri de soğuk havalarda yetişmez. Buna göre meyvelerin olgunlaşıp yetişmesi için uygun iklim şartlarının elverişli olması gerekmektedir. Çekirdekli bir meyve olarak elma, soğuk iklimde yetişebilen ve bu şartlara dayanabilen bir meyvedir. Ayva da sert ve çekirdekli bir meyve olmasına karşın ılıman iklimi seven bir meyvedir. Şeftali ise, yumuşak meyve olmasıyla birlikte, birçok iklim şartlarına dayanıklılık gösterebilen meyvelerden biridir.

Ülkemizde yetiştirilen birçok meyve, kendi türüne uyum sağlayan iklim dönemlerinde yetiştirilmektedir. Yaz ve kış meyveleri olarak ikiye ayrılan meyveler, her iki mevsimde de yetişme özelliği gösterememektedir. Meyve yetiştiricilerin bu kuralları iyi bilmeleri gerekir. Meyvelerin bu anlamda iklim isteklerinin olduğu kabul edilmesi gereken gerçeklerden biridir. Ani don olayları meyvelerin zarar görmesine zorlu iklim olaylarından biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu