Okul

Mantarların Genel Özellikleri Nelerdir

Çok hücreli olmaları ile bilinen mantarlar, zarla çevrilmiş çekirdekleri ile hazır olan besinlerle varlıklarını sürdüren canlılardır. Canlı olup hareketsiz olmalarından dolayı, bitkiye benzer canlılardır ve sporla çoğalırlar. Şapkalı mantarlar en çok görülen mantar türlerinden olup, bazı türleri zehirli yapıya sahiptir. Diğer bitkilerdeki gibi, gövde kök gibi özellikler olmayıp, etrafını çevreleyen hücrelerden oluşmaktadır. Mantarların doğadaki en önemli görevi, maddelerin dönüşmesine katkı sağlayarak, diğer bitkilerin yaşam döngülerinde önemli etkiye sahip olurlar.

Doğa ve İnsanlar için Mantarların Önemi
Doğal yaşam içindeki diğer canlılara katkıları kaçınılmaz olan mantarın, insan sağlığı ve yaşamı içinde önemi büyüktür. Endüstri ve ilaç sanayisinde kullanılan mantarlar, ekonomiye de katkı sağlayan bitkilerdir.

Ayrıştırıcılar grubunda yer almaları nedeni ile doğal döngünün sürdürülebilirliği açısından da canlılar için ayrı bir öneme sahiptir.

Besin olarak tüketilen şapkalı mantarların, oldukça değerli olduğu ve insan sağlığı için vitaminlerle dolu olduğu bilinmektedir. Mantarlar zehirli ve zehirsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Bu sebeple mantarların hangi türde olduğu iyi bilinmelidir. Aksi halde besin zehirlenmesi sonucu hayati risk oluşabilir. Bu konuda güvenilerek tüketilen kültür mantarlarının zehirli olma ihtimalleri oldukça düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu