Okul

İlk Posta Pulu Ne Zaman Kullanıldı

Posta pulları halen ne amaçla kullanıldığına dair soru işaretleri olabilir. Posta pulu kullanımı gönderilen postanın ücretinin ödendiğine dair puldur. Çeşitli yerlerden posta pulları temin edilerek gönderilecek olan postanın arkasına yapıştırılır. Postanın gönderim değerine eş miktarda yapıştırılarak gönderim kabul edilir. Günümüzde posta pullarının yerini soğuk damgalar alarak adeta rafa kaldırılmıştır. Posta pulları ile ilgilenenlerin artık koleksiyoncular olduğunu da görebilirsiniz.

Posta gönderimleri sırasında posta pullarından önce çeşitli kartlar kullanılmıştır. Güvenli ve düzenli gönderimler için kartların yerini posta pulları almıştır. Dünya üzerinde ilk posta pulunun kullanımı 1840 yıllarına dayanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu ise posta pulu kullanımına 1863 yılında başlamıştır.

Posta pulları tarihi değere sahiptir. Soğuk damga kullanılmadan önce posta gönderimlerinde ihtiyaç duyulurdu. Gönderilecek postanın arka yüzüne yapıştırılarak verilirdi. Günümüzde haberleşme ve teknolojinin gelişmesiyle posta pulları rafa kaldırılmıştır. Mektuplaşarak haberleşme azalmış insanlar çeşitli yöntemler kullanmıştır. Posta pulları günümüzde artık sadece koleksiyoncuların ilgisini çekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu