Okul

Teknolojik Gelişmeler İşçilerin Yaşamını Nasıl Etkilemiştir

Bilim ve teknolojinin gelişmesi insanlık için yeni adımların atılması sağlanmıştır. Teknolojik gelişmeler özellikle sanayileşme bölgesinde etkisini arttırmıştır. Makineleşmenin artması insan gücüne duyulan ihtiyacı azaltarak daha akılcı güce ihtiyaç duyuldu. İnsanların işsiz kalmasına sebep olduğu gibi daha kaliteli eğitimli insanlar için iş imkanları açılmıştır.

Makine gücü artık insan gücünün yerini almıştır. Hızlı ve fazla üretim yapıldığı gibi maliyetler düşürülmüştür. Üreticiler ürettiklerinden çok daha fazla kar eder olmuşlardır. Ekonomide çalışan işçi sınıfının etkisi azalmıştır. Üretim ilk sırada makineler sayesinde sağlanır oldu. Özellikle tarım ve hayvancılık alanında gelişmeler olmuştur. İnsanlar sanayileşme alanında umduğunu bulamayınca tarım ve hayvancılıkta yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

Sanayide makineleşme olmasına rağmen insan gücüne belli oranda ihtiyaç duyulmaktaydı. Makinelerin yapamadıkları ve bozuldukları insan dışarıdan insan müdahalesi gerekmekteydi. Eğitimli ve bilgili işçiler ile yola devam edilmiştir. İnsanları öğrenmeye kendisini geliştirmeye itmiştir. Sanayileşme ile birlikte çalışan insanların eğitimleri haylice önemli olmaktaydı.

Teknolojik gelişmelerin işçiler üzerindeki etkileri:

Makine gücü, insan gücünü yerini almıştır.
Çalışma alanlarında insanlara daha az ihtiyaç duyulmuştur.
İşçiler daha az maaşlarla çalışmıştır.
İşçilerin çalışma saatleri artan üretimle artmıştır.
İnsanları eğitime ve öğretime yöneltmiştir.
İşsizlik nedeniyle köye memlekete göç yaşanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu