Okul

İnsan Niçin Yaratılmıştır

İnsanoğlu yüzyıllardan beri bir sorunun cevabını aramışlardır. Niçin yaratıldıkları hep kafaları meşgul etmiştir. İnsanlar yaratılışlarını çeşitli sebeplere bağlayarak kanıtlama çabasına girmişlerdir. Her insan yaratılışının sebebini merak etmiştir. Yaşamları boyunca merak ettikleri olmuştur. Hayatını güzelleştirecek ve anlamlar çıkartarak şeyler aradılar. Her sorunun cevabını biliyor olsaydık hayat anlamsız olurdu. Fani hayat nihayetinde bir yerlere çekilerek yaşama sebep olmuştur.

İnsanların kendilerine sorduğu “ben neden varım?” olmuştur. İnsanların merakı yüzyıllardır devam ederek din adamları, bilim insanları bu sorunun cevabı üzerine durmuştur. Dinlerin ortak özellikleri dünya hayatının test hayatı olduğudur. Sonsuz bir yaşama yolcu edecekleri düşüncesi var olmuştur. İnsanlar Tanrı’ya inanarak ona ibadet etmeleri gerektiğini öğrenmiştir. Yaşam insanlara lütfedilen bir ihtiyaç olduklarını gördüler. İnsanların düşünce olarak gelişerek öğrenmesinde etkili kılmıştır.

İslam dinine göre rabbimiz insanları yaratmasının sebebi iradelerince bağlılıklarını öğrenmek istemesidir. Yaratılan insanların fani hayata kendilerini kaptırarak yaratıcılarını unutup şükretmekten uzak mı duracakları mıdır? Allah, bize kendisine inanmamızı ve ibadet etmemizi istemiştir. Kendimizi kayıtsız şartsız olarak Allah’a teslim ederek ona gönül varlığı ile bağlanmamız gerektiğidir. Bağlılık göstermek rabbimize şükretmek ona değer verdiğimizi göstergesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu