Dini Bilgiler

İnşallah Kelimesinin Anlamı

Kimse Allah’ın dilemesi dışında ben onu yapacağım dememelidir. Kuran-ı Kerim’de de yer aldığı gibi kimse bu yönde istekte bulunmaması gerektiği olmuştur. İnşallah kelimesi yaızlış ve söyleniş olarak inşallah olaraktır.

Allah yolunda olan kişiler yazılış ve söyleyiş olarak bir şeyin gerçekleşerek o işte hayır olması için inşallah demelidir. İnşallah demek kadar faziletli ve güzel davranış yoktur. Her işte söylenmesi o işte başarının geleceğinin göstergesi olur.

Peygamber efendimiz mezarlığa uğradığı zaman ilahi terbiye gereğince (inşallah biz de size kavuşacağız) sözüyle belirtmiştir.

İnşallah demek güzel davranışlardan biri olmuştur. İlahi terbiye gereğince inşallah diyen insan onun gerçekleşmesini sağlamaktadır. Kesin işlerde inşallah denilerek onun gerçekleşmesi beklenir. Allah’ın izniyle yapılacak olan işin gerçekleşmesi dilenmek için söylenen sözdür. İmanın kelimelerinden biri inşallah olmaktadır.

Hayır olması ve güzel olması üzerine de söylenen sözdür. Bir işin hayırla sonuçlanmasında “hayırdır inşallah” sözü kullanılarak anlatılır. Şaşılacak durum olmadığı gibi haber aldığımızda rüya anlatılarak kullanılır. Allah’ın izniyle gerçekleşmesi için dilenen sözdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu