Okul

İnsan Yaptığı Davranışlardan Niçin Sorumludur

İnsanlar düşünebilen kendi kararlarını verebilen canlılardır. Çeşitli konularda hareket etmesini bilerek ona göre davranırlar. Düşünce ve hareket bakımından özgür oldukları yaptıklarından sorumlu olduklarını gösterir. Özgür iradeleri sayesinde karar vererek hareket ederler. İnsanlar kendi davranışlarını kontrol edebildiklerinden dolayı sorumlu olmaktadırlar. Özgür iradeleri ile şekillenen olaylar kendisinden sorumlu tutulur. Başarılı olmaları ve başarısızlığın hepsi kendisine bağlı durumlardan oluşur.

İnsanlar hayatı boyunca kendi yaşamını sürdürebilmesi için kararlar alır. Kendince adımlar atarak yeni olaylara sürüklenirler. Davranışlar bireyin yaşamını doğrudan etkiler. Alacağı olumsuz kararların sonuçları da olumsuzlukla sonuçlanacaktır. Kararlar insanın yaşamını etkiler. Toplum doğrudan etkilenerek önceki davranışlarına şekil vermeleri gerekir.

Akıllı varlık olduğunu düşünürsek diğer canlılardan daha üstün olduğunu görürüz. İnsanlar becerileri doğrultusunda işlere girişirler. Herkes kendisinden sorumlu olması yapacaklarından sorumlu olduğunu gösterir. Birisinin yaptığı hatayı bir başkası çekmemeli, herkesi kendi hatasından sorumlu olduğu da unutulmamalıdır. Düşünceler ve kararlar insan hayatını etkileyen olaylardan oluşarak karşılığını bir şekilde alırız. Yanlış kararların bizi etkileyeceğini untumayarak hatamızın tek sorumlusu olur oda kendimizdir. Başkasının hatasını biz çekmeyeceğimiz gibi başkası da bizim hatamızı çekmez. Yapacağımızı iyi düşünmeli sorumluluğu öyle almalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu