Okul

İnsanın Davranışları Önceden Belirlenmiş Olsaydı Kişi Yaptıklarından Sorumlu Tutulabilir miydi?

Dini esaslara göre yapacaklarımız daha önceden kaderimize yazılmış o kaderi yaşadığımız öne sürülmektedir. Kaderimizde her şey yazıldıysa eğer yaşadıklarımızdan neden sorumlu tutulalım. Bugün yaptıklarımızdan dolayı sorumlu tutulacaksak bu kaderin yazılmasına bağlı olması gerekmez miydi? Kişi davranışlarından sorumlu olmaması daha mantıklı olmaz mıydı? Kişi davranışlarını belirleyemedikten ve kendi kaderini yazamadıysa ne anlamı kalır. İnsanlar düşünebilen kendi özgü kararlarını veren canlılarsa nasıl olacak düşüncesine kapılırlar.

Her insan hareketlerini yapmadan önce kafasının içinde düşünür taşınır öyle harekete geçer. Hareketler bir düşüncenin ürünü olduğunu düşünürsek insanların yaşamı da buna bağlı olduğunu görürüz. Nereden nasıl hareket edeceği konusunda çeşitli düşüncelerin varlığı bir gerçektir. İnsanların yanlışı doğruyu ayırt edebilmeleri içinde gerekli olmaktadır. Nasıl davranacaklarını karar verebilen canlılar kendi kaderini yazar, kendi davranışlarından sorumlu olur.

Yaptıkları ve yapacaklarının hepsi önceden belirlenmiş olsaydı eğer insanlar kendi düşüncesiyle hareket ettiğidir. Sahip olacağı düşünceden yola çıkarak hareketlerini belirler. İnsanlar davranışlarını sergilemeden önce ölçmeli, tartmalı ve ona göre hareket etmelidir. Çok fazla düşünmeden sergilediği davranışlar iyi ve kötü olarak kendi hayatını belirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu