Okul

Vücut Isısını Etkileyen Faktörler Nelerdir

İnsan vücudu birbirlerinden bağımsız milyarlarca hücreden oluşmaktadır. Karmaşık bir sisteme sahip olan insan vücudunu makine olarak görebilirsiniz. Vücudun tümünde dengenin sağlanması için çalışarak sabit kalmasına yardımcı olur.

İnsanları tıpkı arabalardaki motorlara benzetebiliriz. Vücudumuz da gün içinde yapılan hareket ve işlerden dolayı ısı üretmektedir. Organlarımızın çalışması çeşitli faaliyetleri yerine getirmesi vücut sıcaklığımızı arttırır. Kanın vücudumuzda dolaşımı dahi ısınmasında etkili olmaktadır. Normal bireyde ortalama vücut sıcaklığı 36-36.5 derece aralığında olması gerektiğidir. Rakamın üstüne çıkması vücut sıcaklığını arttırır, vücutta kalıcı hasar olmaması için terleme yapar fazla sıcaklığı dışarı atar.

Vücut ısımızın belirleyen işler kaslarımızın hareketleri olmaktadır. Hormonlarımız, duygularımız harekete geçtiğinde vücudumuz enerji yakar bu hareket sırasında vücudumuz ısınır. Belli bir dengede kalması için vücut terleme yaparak sıcaklığı dışarı atar.

Vücudumuz dış etkenlere bağlı olarakta sıcaklığında değişiklik yaşanabilir. Bunun için vücudumuzu korumak ve sağlıklı tutmakla yükümlü olmaktayız. Aşırı ısınması sonucunda geri dönüşü olmayan hastalıklara sebep olabilir. Soğuk olması uykumuzun gelerek uyuya kalıp ölmemize nedende olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu