Okul

Kur’an-ı Kerim’in İslam Dinindeki Yeri ve Önemi

İslam dininin kutsal kitabı Kur-an’ı Kerim’dir. Sizlere dinimizin kutsal kitabından bahsedeceğiz. İslam dini için ne ifade ettiği, hayatımızdaki yeri ve önemini anlayacaksınız.

Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim, son peygamber olan Hz. Muhammed’e vahiy yoluyla gelmiş. 23 senede boyunca vahiy yoluyla indirilmiş ve insanlara sunulmuştur. Kuran-ı Kerim’i toplumsal kuralları belirleyen değerlere sahiptir. İnsanların nasıl davranması gerektiği, yasaklar, emirler gibi bir çok kuralı içinde bulundurur. Müslümanlara hayatları boyunca yol gösterecek değerler daima içlerindendir. Ahlaklı olmayı, temiz yaşamayı, suça karışmadan haksızlıklara boyun eğmeden yaşamı sürdürmeyi öğretir.

Allah, insanlara yolladığı kutsal kitaplar arasında en doğru olanıdır. Değiştirilmemiş ve ilk gün indiği gibi durmaktadır. Nasıl yaşamaları gerektiğini, yasakladıklarını, emrettiklerini, iman türlerini ve ahlak kurallarını açıklamıştır. Bir toplumun en doğru ve düzgün şekilde yaşamını devam ettirebilmesi için buna ihtiyacı vardır. Kutsal kitabımızda sunulan bilgileri doğru şekilde değerlendirerek benimsemeliyiz. Müslüman bir kişinin hayat rehberidir. Her şeyi öğrettiği gibi onu ahiret hayatına hazırlar. Dünya hayatı fanidir her canlı bir gün ölümü tadacak. Hangi davranışların sevap olduğunu açıklar. Kuran-ı Kerim, insanlık açısından ve İslam dini açısından çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu