Okul

İnsanların Yerleşim Yeri Seçiminde Etkili Olan Faktörler

İnsanlar ilk buldukları yerlerde yaşamaya başlamıştır. Zaman içinde bunlar ihtiyaçlarına göre şekillendirmek istediler. Daha verimli topraklar, sıcaklık, akarsular, düz alanların olduğu yerlere göç etmişlerdir. Yaşam imkanlarını daha da kolaylaştırarak ihtiyaçlarını karşılayabilecek bölgelere yoğunluk göstermişlerdir.

Günümüzde insanların daha çok sıcak ve su olan yerlere göç ettiğini görebilirsiniz. Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesi denize kıyı olmasıyla beraber nüfus sayısı oldukça fazladır. İnsanların kendilerine uygun alanlara göç ederek yaşamlarını rahatlıkla sürdürmek istemeleri olmuştur. İnsanlar su kaynaklarına ihtiyaç duyarak yakın bölgelerde yaşamayı tercih etmişlerdir. İklimde önemli olup yaz ve kış aylarında soğukla karşılaşmak istememişlerdir. Verimli toprakların olması insanların ekip biçmek konusunda bilgi sahibi olması sağlanmıştır.

Yer şekilleri yerleşmede oldukça önemlidir. Dağlık yerlere göre düz alanlarda yerleşim fazladır. Kalabalık nüfusa sahip olup insanlar yaşamlarını rahatlıkla sürdürebilirler. Kentsel yerleşim alanlarında iş, eğitim, sağlık imkanlarının fazla olması bu bölgelerin seçilmesinde yardımcı olmaktadır. İnsanların tercih ettiği yaşam alanları hayat şartlarına uygun ve verimli olan bölgelerden oluşmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu