Okul

İş Güvenliği İle İlgili Kompozisyon

Modern dünyada yaşamın her noktası insanların yaşamlarını etkiler. İşçi sınıfı sayılacak kişiler için çalıştıkları işleri doğru ve kazasız şekilde yapmalarına imkan sunar. Gelişen sanayide iş güvenliği sağlanmaması kazalara, yaralanmalar gibi ciddi sonuçlara sebep verebilir. Hızla büyüyen iş alanlarında yeteri kadar önlen alınmaması iş veren ve işçi için büyük zafiyet halinde gelir.

Her meslek kutsaldır ancak sorumlulukları yerine getirilirken olası iş kazalarına sebebiyet verilmemeli. Önlemlerin alınması kazaların azalmasına, daha verimli çalışma alanların oluşmasına imkan tanır. İnsan yaşamı sağlık, güvenlik, eğitim, ulaşım, bilişim alanlarında insanların ihtiyaçlarını karşılayacak türden olması gerekmektedir. Çalışma alanlarında iş güvenliği öncelikli olmak zorundadır. Kanunen de iş güvenliği konusunda gerekli maddeler işverenlere bildirilmiştir. Güvenlik işlemlerinin bir işçi için yerine getirildikten sonra çalışması beklenmelidir. Can güvenliği sağlanmalı ardından iş gelmelidir. İş alanında olası kazalar yaşanması iki taraf içinde sıkıntılı zamana sebebiyet vermektedir.

Günümüzde iş güvenliği hemen her alanda mecburidir. Hukuk sistemleri tarafından icbar, ikaz ve ihbar edilerek düzenlemeler yapılır. Yaygınlaşan iş güvenliği tedbirleri sayesinde iş kazaları oranında azalmalar yaşanmış daha güvenli iş imkanları sunulmuştur. İş hayatında her şeyden önce güvenlik tedbirleri ilk sırada gelmektedir. İş güvenliğinin iç denetleme mekanizması işçiler ve işverenleri ilgilendirir. İş güvenliği olmadan iş olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu