Okul

İslam Dininde Beden Temizliği Neden Önemlidir

Temizlik dinin temelini oluşturmaktadır. İslam dininde Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) temizliğin önemini devamlı anlatmıştır. Namazın şartlarından olan abdest almak beden temizliğini yapmaktır. Maddi kirlilikleri vücuttan atarak abdest aldığımızda elimiz, ayaklarımız, yüzümüz, ensemiz, kollarımız gibi organlarımızda yıkanarak temizlenir. Namaz için abdest almak yeterli olmadığı gibi vücudumuzunda temizliğini yapmalıyız. Gerek beden temizliğinde mahrem yerlerinde temziliği yapılmalıdır. Namaz kılınacak yerin daha önceden temizlenerek öyle ibadet edilmesi gerekmektedir.

Gerekli durumlarda Müslümanlar gusül abdesti alması gerekir. Bunun dışında haftada en az iki kere yıkanarak vücudumuzun temizliğini sağlayabiliriz. Peygamber Efendimizin Müslümanlara olan öğütlerinden biri olmaktadır.

Peygamber efendimiz diş temizliğine dahi önem vermiştir. Misvak ağız temizlediği gibi Allah rızasını kazandırdığını belirtmiştir.

İslam dini temizlik üzerine kurulan dinlerdendir. Bizde manevi olarak düşündüğümüzde rabbimizin önüne çıktığımızda temiz olmalıyız. İslam dininde ruh ve kalp temizliği de haylice önemlidir. Kişi kalbindeki temizlikten arınarak kötü duygu ve düşüncelerden kurtulabilir.

Kendi temizliğimizden en başta kendimizin sorumluğu olduğunu unutmamalıyız. Sağlıklı yaşam sürdürebilmek için kendi temizliğimizden de sorumlu olmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu