Okul

Issız Bir Yerde Kalsanız Kendinizi Korumak İçin Ne Tür Araçlar Yaparsınız

İnsanoğlu yaratışından itibaren doğadaki diğer canlılara karşı kendini koruma içgüdüsüne kapılmıştır. Çevresindeki tehditlere karşı mücadele etme çabasına girmiş, kendisini korumak için araç ve gereçlerden yararlanmıştır. Issız bir yerde kalsanız acaba ne tür araç gereç yaparak kendinizi korursunuz?

Günümüzde olağanüstü haller yaşanmadığı sürece korunmak için araç gereçlere ihtiyaç duymayız. Yalnız ıssız bir yerde kalmamız gerekirse, tek başımıza az bir ihtimal olsa da dışarıdan gelecek tehlikelere karşı kendimizi korumamız gerekir. İnsanların başına ne geleceği asla bilinmez.

Günlük hayatımızda kullandığımız, hayatımızı kolaylaştıran ilkel araçlar herkesin ulaşabileceği türdendir. Örneğin ateş yakmak dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korunmamızı sağlar. Hayvanlar yaklaşmadığı gibi insanlarda korkacağından dolayı uzak kalırlar. Yanı sıra ısınma ihtiyacımızı karşılayacağımız ateş yakma tekniğini öğrenelim.

Issız bir yerde kalınınca barınak yapılması imkansız olacağından dolayı, öncelikle mağaraya sığınması gerekecektir. Herhangi dış tehditlerden korunmuş olan mağaralar kullanılır, içeride tehlike olmamasına dikkat edilmeli. Barınma sorunu çözülmesinin ardından yaşadığı yerin nasıl bir yer olduğunu tanımalı. Yaşayan hayvan türlerini bilmek kendimizi ona göre korumamız mümkündür. Çevremizdeki sivri uçlu ağaçlardan, yassı taşlardan yararlanarak kendimize mızrak türünde keskin sopalar yapabiliriz. Hayvanlara karşı koruyucu olduğu gibi avlanmamıza da yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu