Okul

Kader Nedir Kısaca

Kader, dinimizde Allah’ın her şeyi olmadan önce bilmesidir. Allah bizim daha önceden neler yapacağımızı bilir. Kudret ve güç sahibi olan rabbimiz geleceğimizi her şeyimizi bilmesidir. Allah için zaman kavramı yoktur, hepimizin hayatımız boyunca yapacağımız davranışları biliriz. Allah katında bizim için belirlenen kader dünya hayatında yaşantımızdır.

Kendi özgür irademiz sonucunda alacağımız kararlar bizim kaderimizi belirlemiştir. Yazılı olması hepimizin kendi elinde olarak gerçekleşmiştir. İnsanların bilmesi gereken kainatta yaratılan milyarlarca canlının kaderinin de olduğudur. Yaratılışlarından itibaren yaşamlar daha önceden bilinmektedir.

Halbuki insan hayatı boyunca alacağı nefes dahi belirlidir. Allah bunun için insanlara ayet göndermiştir: Hiç şüphesiz, biz herşeyi kader ile yarattık. (Kamer Suresi, 49)

Allah ayette her şeyi bildiğini ifadesini belirtmiştir. Tüm insanlığın, hayvanların, bitkilerin Allah tarafından belirlendiğidir. Kainatın yaratıldığı kaderde belli bir zamanda kıyamet günü ile yok olacağından bahsedilir. İnsan hayatının sonsuz olmadığı kaderin önüne de geçilmeyeceğinin göstergesidir.

İnsanlara düşünmesi için akıl verilmiştir, düşünceleri ile karşısında çıkacak seçenekleri çizerek hayatlarını o yönde çizerler. Örneğin bugün akşam dışarı çıkıp çıkmayacağımıza karar vermemiz gerekebilir, bu düşünceyi aslında kendi kendimize aklımıza düşünüp karar verip olup olmayacağına karar veririz.

Allah bir ayetinde ise dilemezse yaprak dahi kıpırdamayacağını belirtmiştir.

İnsanların yaşamının her saniyesi kontrol edilir. Hayvanların, bitkilerin, eşyalarında belli bir sonu vardır. Kainatta can bulan her canlının bir yaşamı vardır. Allah’a tevekkül etmekle yükümlü olmaktadır. Allah insanları güzellikle zorlukla da dener. Kendisine ibadet edip etmeyeceklerini anlamak ister. Allah’ın kaderimizi bildiği ibadetlerimiz ile ona bağlılığımızı gösteririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu