Okul

Uyuyan Aslanın Payını Gezen Çakal Yer Kompozisyon

Aslan gücü kuvveti ve ormanlara hakimiyeti ile bilinen, Çakal ise kurnazlığını iyi yönde kullanmayan bir hayvandır.
Atalarımız bu iki ayrı özelliği olan hayvanı bir atasözünde buluşturarak ibret olacak bu sözü nesillere taşımışlar.
Yukarıda açıklamaya çalıştığımız hayvanların özelliklerini genele yayarsak, güzel işlere imza atan ve başarılı olan kişi veya kişilerin çevresinde genellikle onların zayıf bir anını yakalamak isteyen ve bundan faydalanmayı amaçlayan kişiler bulunabilir.

Bir anlık gafleti ile bu işleri rehavete kapılarak boşlayan kişinin çevresinde bulunan ve bu fırsatı kendince uygun olmayan bir şekilde değerlendirerek olayı kendisine çeviren, bundan kazanç elde etmeyi amaçlayan kişiler için söylenmiş bir atasözü olarak nesiller boyu günümüze kadar gelmiştir. Ortalıkta pay sahipleri görülmediği zaman onlar yerine başkaları gelir, yer edinir ve aslan payına da sahip olur. Umursamaz davrananlar gün gelir ele muhtaç olurlar. Sahip olduklarını kendileri takip ederek devamlılıkları sağlanır. Arkasına bakmadan hareket ettikleri zaman güvendikleri dağlara kar yağdıklarını hissederler. Aslan iş sahibi zengin kişilere benzetilerek piyasadan geri çekilmeleri onların kayba uğramalarını gösterir.

İş, eğitim ve çeşitli alanlarda kendilerine düşen sorumlulukları yerine getirmedikleri takdirde başkaları paya ortak olarak sahipliklerini gösterebilirler. Pay sahibi olacak kişiler emek çaba vererek kendi haklarını başkalarına kaptırmazlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu