Okul

Kahramanları Hayvanlar Olan ve İçinde Nezaket Belirten Hikaye

Hayvanların içinde olduğu kısa masallar genellikle fabl örneklerindendir. Nezaket kavramının işlendiği fabl hikayelerden bir tane örnek verebiliriz. Hikayenin konusu nezaket üzerine olduğundan hayvanların yaşam alanları ele alınarak anlatılır.

Böbürlenen tavşan
Tavşan hoplayarak zıplayarak hızlı gittiğinden dolayı diğer orman sakinlerine daima laf söylermiş. Yaşam alanları daracık olduğundan hiç biri tavşanı yakalayarak dersini bildiremezmiş. Hiç nazik davranmayarak başkalarının yiyeceklerinin üzerinden geçermiş. Yaptıklarından ormanda yaşayan bütün hayvanlar rahatsız olmaktaymış. Bir gün kaplumbağa olanlar hakkında bilgi sahibi olur. Duyduklarından dolayı oldukça üzülmüş ve buna bir çare bulması gerektiğini anlamış. Kaplumbağa tavşanı yakalamak için ilk önce ufaktan bir çukur kazmış, üzerine koyduğu ağaç dalları sayesinde gizlemeyi başarmış. Tavşan ertesi gün tekrar orman sakinlerinizi rahatsız ederek onlara laf söylemeye başlamış. Bitkilerin üstüne basarak herkesi rahatsız eder olmuş. Kaplumbağa bitkileri koyduğu tuzağın üstüne gelmesi ile tavşanın yakalanmasını sağlamıştır. Tavşan yaptıklarından dolayı pişmanlık duymuş ve kaplumbağa hatasını anladığı vakit ona nezaket göstererek izin vermiştir.

Kaplumbağa orman sakinleri tarafından kahraman ilan edilmiştir. Kıvrak zekası sayesinde kendilerini rahatsız edenlerden kurtulabilecelerini anlamışlardır. Tavşan da dersini aldıktan sonra bir daha kimseye kötü davranmayarak nezaket göstermesi gerektiğini öğrendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu