Okul

Suda Yaşayan Hayvanlar Hakkında Bilgi

İnsanların yaşamı için gerekli olan suyun öneminin bilincindeyiz. Peki, suda yaşayan canlılar hakkında neler biliyoruz?

Dünya’nın %70,8’ini sular, %29,2’sini ise karalar oluşturur. Suların ise sadece %3’ü tatlıdır. Yeryüzünde bilinen 8.700.000 tür çeşit canlı bulunmaktadır. Bu canlıların büyük bir kısmını ise suda yaşayan canlılar oluşturur. Tatlı suyun oranının tuzlu suya oranını düşünürsek tuzlu su daha fazla türde canlı barındırır. Yine de sayısı en fazla olan su canlısı tatlı sularda yaşayan ışıldak balığıdır.

Birçok türde balık, bazı memeli canlılar, deniz anaları, yengeçler ve kaplumbağalar suda yaşayan canlılara örnek olarak verilebilir. Bu canlılardan bazıları ise hem karada hem de suda yaşayabilirler. Bilinen en büyük suda yaşayan canlı mavi balinadır ve ağırlığı yaklaşık 140-150 tondur. Boyu ise 24-30 metre arasında değişir. En küçük canlı ise Trimmatom nanus balığıdır. Ne kadar uzarsa uzasın boyu 2 milimetreyi geçmeyen bu balık türü Hint Okyanusu’nda yaşar. Her canlı türünde olduğu gibi suda yaşayan canlıların da hayatta kalma mücadelesi vardır. Buna bağlı olarak da kendilerine savunma mekanizmaları geliştirmişlerdir. Örneğin hayalet balıkları bitkiye benzerler ve bitkilerin arasında o kadar iyi saklanırlar ki onları görme ihtimaliniz neredeyse yoktur. Bazı balıklar ise bulundukları ortama göre renk değiştirebilmektedirler.

İlginç bir özelliğe sahip olan başka bir balık türü ise dört gözlü balıklardır. Bu balıkların gözleri ikiye bölünmüştür ve aynı anda hem suyun üzerini hem de altını görebilme yeteneğine sahiptirler. Birçok insanın bildiği ahtapotlar ise yine suda yaşayan ilginç canlılar arasındadır. Sekiz kolu olan bu canlının 3 kalbi vardır. Üstelik kollarından biri koptuğunda yerine yenisi gelir. Bunun bilimdeki adı rejenerasyondur. Deniz analarının ise beyninin olmadığı bilgisi oldukça dikkat çekicidir. Kara yutan balıklarının da kendilerinin iki katı büyüklükte bir balığı yiyecek kadar gelişmiş çene kasları vardır. Çoğu balık türü insanlar için tehlikeli olmasa da zarar verebilecek türler de elbette bulunmaktadır ancak suda yaşayan en büyük canlı olduğunu söylediğimiz mavi balina insanlar için hiçbir tehlike oluşturmamaktadır. Suda yaşayan canlı türlerini tek tek incelemek oldukça zordur. Suyun altındaki bu koca dünya oldukça karmaşık fakat bir o kadar da ilgi çekicidir.

Suda yaşayan hayvan türleri:

Balıklar
Yengeçler
Ahtapotlar
Karides
Algler
Su bitkileri
Denizanaları
Su kaplumbağası
Kurbağa
Su yılanı
Timsah
Kaz
Ördek
Martı
Pelikan
Karabatak
Penguen
Su sürüngenleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu