Okul

Kış Mevsiminin İlk Ayı Hangisidir

Ülkemiz sahip olduğu konum bakımınca yıl içinde dört ayrı mevsimi yaşamaktadır. Aynı gün bölgelerine göre dört mevsimi yaşadığı da görülmektedir. Kış mevsimi soğuk havaların ve yağışların olduğu mevsimdir. Soğuklar başlar kar yağar ve sosyal aktivitelerimiz azalır. Mevsimler arasından en zorlu geçen kıştır. Kalın giyinir koyu renkli elbiselerle sıcak tutmaya çalışırız. Hastalıklarla mücadele ettiğimiz zamanlardan olur.

Kış mevsimi havaların soğuduğu karın habercisi olarak Aralık ayında başlamaktadır. Aralık ayı ile Ocak Şubat aylarında da kış etkisini en yoğun şekilde kendisini göstermektedir.

Sonbahar mevsimi ile havalar yavaşça soğumaya başlar. Kış mevsimine geçişte havalar iyice soğumuştur ve don olayları görülür. Sıcaklık sıfırın altına indiğinde kar yağışları ve yağmurlar artar. Ara sıra geceleri don olayları da yaşanmaktadır. Kış beraberinde çığ, don olaylarından dolayı kazalar, sebze ve meyve yetiştirilmesinde değişikliklerin habercisidir. Kış mevsiminin başlamasıyla kış olimpiyatları düzenlenir. Uluğdağ, Erzurum gibi yerlerde kış tatili yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu