Okul

Toprak Kirliliği İle İlgili Sorular ve Cevaplar

Günümüzde küresel sorun haline gelen toprak kirliliği, tüm canlı yaşamını olumsuz etkilemektedir. Sağlık açısında olumsuz etkiler tarımsal faaliyetlerin yanı sıra bir çok konuda sorunlar doğurmaktadır. Toprak kirliliği canlı neslinin geleceğini tehdit etmektedir. Canlılar topraktan aldığı besinler sayesinde bir çok canlının da yaşamlarını devam ettirmelerini sağlamaktadır.

Toprak kirliliği nedir?

Toprakta asırlar boyunca çözülmeyen ve yapısına zarar veren maddelerin toprağa atılması sonucunda toprak kirliliği ortaya çıkar.

Toprak kirliliğinin nedenleri nelerdir?

İnsanlar tarafından topraklara bırakılan plastik, cam, kimyasal maddeler, gübrelerin karıştırılması sonucunda toprağın zarar görmesidir. Çevreye atılan çöplerde zaman içerisinde toprakla bütünleşerek kirliliğe sebep olur.

Toprak kirliliği nasıl önlenir?

İnsanlar toprağın değerini bilmeli ve bilincine varmalı. Kirlilik toprağın yapısına zarar vererek bozulmasına sebep olmaktadır. Çevresini seven insan toprağa zarar vermez ve korur. Toprağın yapısını bozacak her türlü davranıştan kaçınmalıyız. Kimyasal maddeler ayrılan yerlere depolanmalı, toprağa atılan gübre doğal ve yeteri miktarda olmalıdır.

Toprak kirliliği en çok hangi ülkede görülür?

Toprak kirliliği en ok Japonya’da görülmektedir. Tsunami olduğundan dolayı su yüzeyinden toprak kayarak kirliliğe sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu