Okul

Selçuklu Devletinin Adı Nereden Gelmiştir

Türk tarihinin önemli izlerini taşıyan Selçuklu Devleti, ismini kurucusu olan Selçuk bey’den almaktadır. Türklerin kurduğu ve uzun yıllar boyunca hakimiyet süren devlettir. Selçuklu devleti Oğuzlar’ın Kınık Boyu’ndan gelmektedir. Anadolu, Orta Doğu ve Orta Asya toprakları üzerinde hakimiyet sağlamıştır. Tarihin 11. ve 14. yüzyıllarında kıtalara hakim olan devlet olmuştur. 350 yıl boyunca dünya üzerinde adaleti sağlamış bir çok devlete diz çöktürmüştür.

Selçuk bey, Kınık boyu’ndan gelen Türk beyidir. Selçuklu devletinin kurulmasında önemli adımlar atmıştır. Bugünün Suriye, Irak, Anadolu, Orta Asya toprakları üzerinde 350 yıl boyunca hakimiyet sağlamıştır.

Selçuklu Devletinin yıkılışı bir çok Türk devletinde olduğu gibi bölünmelerden dolayıdır. Parçalanan Selçuklular, Kirman Selçukluları, Suriye Selçukluları, Irak Selçukluları ve Horasan Selçukluları olarak devam etmiştir.

Müslüman coğrafyasında sosyal ve kültürel olarak yaşamlarının izlerini bırakmıştır. Sanat, mimari, edebiyat, bilim alanındaki çalışmaları dünyaya örnek olmuştur. Anadolu Selçukluları’nın hakimiyeti Anadolu üzerinde başlamıştır. Bunun üzerinde siyasi, idari, iktisadi, tarihi ve kültürel değerleri ülkemizde oldukça fazladır.

Anadolu Selçuklularının yıkılışı Moğol istilasından sonar olmuştur. Anadolu Beylikleri dönemi başlayarak Osman Gazi tarafından Osmanlı beyliği gelişerek Osmanlı İmparatorluğuna kadar ilerlemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu