Küresel Çevre Sorunları Nelerdir Kısaca

Küresel dünya geneli olarak nitelendirildiğinde herkesi ilgilendiren ortak sorunlar sayılır. Dünyadaki sistem her geçen gün bozulduğundan küresel anlamda ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. İnsan etkinlikleri adı altında sorunlar çözülebilir.

Küresel ısınma
İnsanların çeşitli faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan sera gazlarını oluşturmaktadır. Atmosferde yoğun şekilde artarak yeryüzündeki sıcaklığın yükselmesine neden olmaktadır.

Sera etkisi
Yeryüzünün çevresini saran atmosferde oluşan gaz tabakasının daha da artması sonucunda güneş ışınların atmosferde kalması sonucunda sıcaklık artar. Dünyanın ısınmasına neden olarak iklimler ve belli bir dengenin bozulmasına sebep olur.

Asit yağmurları
Endüstriyel olarak, fosil yakıtların tüketilmesi, egzoz gazları sonucunda hava kirlenmesi ve kükürdioksit, azotoksit, partikül maddeler ve hidrokarbon çevreye yayılır. Havada asılan kirleticiler sonucunda atmosferde yağmur taneleri oluşurken bunlar birlikte yeryüzüne inerler. Kirlilik yeryüzüne inmesi sonucunda asit yağmurları gerçekleşmiş olur.

Doğal kaynakların tükenmesi
Sahip olduğumuz kaynakların israflı şekilde kullanılmasından dolayı her geçen gün azalmaktadır. Dünyanın belli bir dengeye sahip olması için doğada dengede olmalıdır. Azalması ihtiyaçların karşılanamaz hale gelerek savaşların olmasına sebep olacaktır. Ortadoğu gibi önemli petrol yataklarına sahip olan yerlerde çalışmaların yapılması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz