Okul

Türk Milletinin Ortak Değerleri

Millet olarak ortak kültürel değerlere sahibiz. Türk milletinin sahip olduğu değerler geçmişten günümüze ulaşan değerlerdir. Bir milletin sahip olabileceği ve geleceğe taşınacak olan ortak değerleri oluşturur. Yaşadıkları yerlere göre birbirlerine bağlayan ve anlaşmalarını sağlayan değerlerdir.

Dil: Ortak dilleri sayesinde birbirleri ile anlaşarak duygu ve düşüncelerini aktarırlar. Yardımlaşma ve dayanışma göstererek sorunları hep birlikte aşıp daha refah yaşam sürdürürler.

Kültür: Örf ve adet, gelenek ve göreneklerden oluşan kültür insanları birbirlerine yakınlaştırır. Örneğin bir kız isteme merasiminde gelinlik giyilmesi gerekmektedir. Bunlar insanları bir araya getiren temel değerleri oluşturmaktadır.

İnanç: Dinen olan inançlar insanları birbirlerine yaklaştıran değerlerin başında gelir. İnsanlar birbirlerine yaklaştığı gibi birbirlerini tanıyarak o şekilde hareket ederler.

Ülkenin milli marşı, bayrağı yaşanılan toprak üzerindeki en önemli manevi değeri oluşturur. Sahip olunan ortak değerler herkes tarafından bilinir ve koruma altına alınır. Hep birlikte bu sayede hareketlilik sağlanarak yaşam devam ettirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu