Okul

Kuzey Amerika’da Yetişen Pamuğun İngiltere Ekonomisine Katkıları Neler Olabilir

Amerika, toprakları keşfinin ardından uzun yıllar boyunca Avrupalı ülkeler tarafından sömürge altına alınmıştır. Her zaman sömürülen bu topraklar bazı ülkeler için kaynak fırsatı doğurmuştur. Doğal kaynaklarının yanı sıra tarımcılık alanında da sömürge haline getirilmiştir. Kuzey Amerika’nın bakir topraklarında yetişen ürünlerden biri pamuktur. Burada yetişen pamuk doğrudan İngiltere ekonomisine katkı sağlamaktadır.

İngilizler, Kuzey Amerika’da yetişen pamuklar ile kendi ekonomisini güçlü tutmaktadır. Burada yetişen pamuklar satılarak İngiltere’ye ekonomik destek sağlanır. Bu tür uygulamalar genelde sömürgecilik dönemlerde görülür. İmal edilen pamuğun satışından gelen paranın İngiltere ekonomi için kullanılmış olduğudur. Yetişken pamuğun satımı ile ekonomiler kendine gelir sağlamaktadır. İngiltere için sömürge haline getirilen Kuzey Amerika’dan kendi ekonomisi için kaynak arayışının sonucu olarakta görülmektedir.

Sömürgecilik yeraltı ve yerüstü kaynaklar olmak üzere ekonomi için kaynak arayışıdır. Sömürgelere bakıldığı zaman kendisinden güçsüz ve gelişmekte olan ülkeler sömürge altına alınır. Yeni dünya düzeninde sömürgeler farklı boyut kazanarak sömürge haline getirilmiş yerlerde halen bu uygulama sürdürülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu