Okul

Sömürge Nedir Kısaca

Sömürge, bir devletin başka devletin üzerinde egemenlik kurarak yeraltı ve yerüstü kaynaklarını kendi çıkarları doğrultusunda kullanmasına denir. Sömürge ilk olarak Fransız İhtilali ve Sanayi Devriminin ardından ülkelerin kanyak ihtiyacı duymasının ardından az gelişmiş güçsüz ülkelerin sömürge altına alınmasıyla ortaya çıkmıştır.

Sömürge devletleri özellikle yeraltı ve yerüstü doğal kaynaklara sahip olmak için ambargolar, işgal hareketleri, iç savaş ve çeşitli bahanelerle savaş durumları öne sürülmektedir.

Dünya üzerinde güçlü ulusların başka devletlere karşı uyguladıkları yaptırımlardan oluşmaktadır. Avrupalı devletlerin sömürge arayışları Afrika ve Asya devletleri üzerinde yoğun olarak etkili olmuştur. Günümüzde sömürgeciliğin kınandığı bir çok durum vardır. Günümüzde halen devam ederek sömürge amaçlı olarak başka devletlerin kaynaklarını alma çabasında olmaktadırlar. Başka devletlerin içişlerine karışmalarının yanı sıra savaş, iç karışıklıklar yaratarak kendi egemenliğinin altına alma çabasındalar. Dünyanın bir ucundaki güçlü devletler sömürge için dünyanın diğer ucuna giderek hakimiyet kurma çabasındalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu