Okul

Magna Carta Antlaşması Kısaca Bilgi

İngiltere için demokrasileşmenin simgesi olup bir çok milletin hukuk alanında gelişmeleri sağlamıştır.

Büyük antlaşma anlamına gelmektedir. İlk olarak Magna Carta 1215 yılında imzalanması İngilizler tarafından olmuştur. Anayasal düzenlemeler sayesine kabul edildi.Anlaşma Papa III. Innocent, Kral John ve baronlar tarafından kralın yetkilerini kısıtlamak amacı ile gerçekleştirildi. Anlaşma kral’ın yetkilerinde bir takım değişikliklere gidilip hukukun kararlarının daha üstün olduğunu kabul ettirmiştir. Magna Carta kralının yetkileri kısıtlanarak dünya üzerinde bir ilk gerçekleştirildi. İngiltere için ise demokrasinin yeşil ışığı olarak tarihe geçmiştir.

İşgal altında olan İngiltere de kral derebeyleri yaptığı müdahaleler sonucunda ayaklanma başlamasına neden olur. Kral John, Fransa Kralı Philip Augustus’a 1212 yılında yenilerek baronlar krallık ile pazarlığa başlar. Yapılan antlaşmalar yazılı hale gelmiştir. Antlaşmanın en dikkat çeken maddesi ise hür insanların tutuklanmadan önce mutlaka hukuk alanında yargılanması gerektiği olmuştur. Sahip oldukları yargılandıktan sonra alınabilir veya suçlu öldürülebilirdi.

Magna Carta demokrasinin temeli olmuştur. Bir çok millet bunu destekledi ABD 1776 yılında İstiklal Beyannamesi’ni hazırlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu