Okul

Mavi Balina Özellikleri

Mavi balina dünya üzerinde yaşayan en büyük canlıdır. Masallarda, filmlerde, araştırmalarda daima adı geçer. Büyüklüğü bakımından deniz canlıları arasında en büyüğüdür. Okyanusta yaşamını sürdüren yetişkin mavi balina ortalama 33 metre boyuna 150 ton ağırlığa ulaşabiliyor. Bu özellikleri sayesinde okyanuslarda diğer canlılar üzerinde üstünlük kuruyor. Dinozorlarla kıyaslandığı takdirde bir çoğu yanında küçük kalmaktadır. Ortalama bir dinozor 80-90 ton ağırlığa sahiptir. Devasa büyüklüğüne bakıldığında mavi balinalar üstünlük sağlamakta.

Bilimse olmasa dahi mavi balinalar hakkında anlatılanlar değişmekte. Edinilen bilgilere göre 40-45 metre uzunluğa, 300-400 ton alırlığa ulaştıklarıdır. Balık avlamaya giden denizciler tarafından okyanusların ötesinde devasa mavi balinaların yaşadıkları düşünülmekte. Filmlere konu olan mavi balina diğerlerine göre oldukça büyük olmasıdır.

Günümüz teknolojisi okyanusların derinliklerini araştırmaya yetersiz kalmıştır. O derinliklerde yaşayan canlı türleri olup olmadığı bilinmemekte. Hiç beklediğimiz büyüklükte canlıların yaşayabileceği olduğu düşünülmektedir. Deniz canlıları hakkında bildiğimiz bilgileri baştan sona değiştirebilir. Şuana kadar görülmüş en büyük balina olan mavi balinaların derinliklerde yaşadığı tahmin ediliyor. Henüz gidilemediğinden dolayı orada yaşamın olduğu konusunda bilim insanları fikir ayrılığına düşmüşlerdir.

Mavi balinalar grup halinde yaşayan canlılar değillerdir. Yavrular yetişkin olarak anneleri ile beraber gezerler ardından ayrılırlar. Gebelik süreleri ortalama 1 yıldır ve 2-3 yılda bir gebe kalırlar. Doğum esnasında sadece tek yavru meydana getirirler.

mavi balina 2

Mavi Balinalar Nasıl Beslenir

Beslenmeleri cüssesi ile doğru orantılı değildir. Büyük deniz canlılarından daha çok küçük deniz canlılarını avlarlar. Bunlar karidesler, küçük balıklar olmakta. Büyük ağız yapısıyla birlikte bir çok deniz canlılarını yutabilirler. Büyüklüklerinden dolayı kolaylıkla fark edilmeleri avlanmalarını zorlaştırmaktadır. Sürü halinde gezen deniz canlıları tercihleridir.

Mavi Balina Hakkında Bilgiler

Ortalama yaşam süreleri 80 yıldır.
Doğanın eşsiz canlıları olduğundan dolayı av yasağı 1966 yılında getirilmiştir.
Mavi balinalar için köpek balıkları ve katil balinalar tehdit oluşturmaktadır.
Dünya üzerinde 5.000 civarında mavi balina yaşadığı tahmin edilmekte.
Mavi balinaların kafası vücutlarına göre daha iri yapıya sahiptir.
Mavi balinalar grup halinde dolaşmazlar.
Mavi balinaların hamilelik süreçleri 12 aydır. Tek seferde tek yavru doğururlar.
Vücutlarında iki soluk deliği bulunur, bu delikler dışarıdan gelecek tehditlere karşı kapalı konumdadır. Soluk alıp verirken yüksek basınçla birlikte su fışkırtabilirler. Suyun basınç etkisine bağlı olarak 12 metreye kadar ulaşabilmektedir.
Mavi balinalar ortalama 4 ton civarında deniz canlısı tüketebilir.
Derinliklere dalış yapan mavi balinalar ortalama 10 dakika boyunca denizde kalabilirler. 10 dakikadan sonra su yüzeyine çıkarak nefes alırlar. Genelde nefes almak için su yüzeyine çıktıklarından dolayı gözlemlenebilirler.

mavi balina

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu