Okul

Mekanik ve Kimyasal Sindirim Nedir

Mekanik ve kimyasal sindirim vücudumuzda gerçekleşen iki sindirim olayıdır. Vücudumuz besinleri bütün halde sindiremediğinden dolayı mekanik ve kimyasal sindirimden yararlanır. Bağırsaklarımız parçalanmış küçük besin parçalarını rahatlıkla sindirerek ihtiyacı olan her şeyi bu sayede karşılamış olur.

Mekanik sindirim; Besinlerin ağız yoluyla parçalanarak yapısında herhangi değişiklik olmadan küçük parçalar haline gelmesidir. Ağızda dişler yardımı ile gerçekleşerek kimyasal yapısında herhangi bir değişiklik meydana gelmez. Ağzımızda ezilerek öğütülmesi mekanik sindirimi göstermektedir.

Kimyasal sindirim; Besinlerin midemizde sindirime uğrayarak kimyasal yapısında değişiklik gelmesidir. Besinlerin küçük ve sindirime uygun hale gelmesinde görev alır. Mekanik sindirim sayesinde vücudumuz enerjiye çevirerek faydalanabilmektedir. Sindirim kimyasal olarak gerçekleşir.

Vücudumuzdaki iki türlü sindirim bu şekilde gerçekleşir. Besinler mekanik sindirimden geçmeden kimyasal sindirim işlemi uygulanması zordur. Kimyasal sindirim olmadan besinlerde doğrudan bağırsaklar tarafından sindirilerek enerji haline dönüştürülmesinde zorluk yaşanır. Yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden doğru şekilde faydalanabilmek için bunlar gerekli olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu