Okul

Meslek Seçimi İle İlgili Deneme

Geleceğimizi ilgilendiren kararların başında meslek seçimimiz gelmektedir. Doğru bir tercih kapıları sonuna kadar aralar, ancak kötü tercih pişmanlık ve sorunlara sebep olur. Seçmiş olduğumuz meslek bizimle uyumlu olması gerekir. Yaşamlarımız boyunca icra ederek ihtiyaçlarımıza uygun bir seçim olmalıdır.

Seçilen mesleğin gerekliliklerini yerine getirirken kendimizi zorda hissetmemeli severek yapmalıyız. Sevmediğimiz bir mesleği yaparken zorlanırsak eğer yaşamak bizi zorda bırakır. Seçilmiş olan mesleğe yatkın olmamız gerekir. Maddi boyutundan bakarak karar verirsek bugün herkes doktor, mühendis olma yarışına girerdi ancak severek yaparlar mıydı orası meçhul. Önem arz eden bu durumda baskı uygulanmamalıdır. Özgür iradesi ve sevgisiyle seçtiği meslek başarıya ulaşmasını sağlayacaktır. Basamaklardan çıkarak kendisini çok yukarılarda görmesi mümkündür. Mesleğini severek yerine getiren insanlar çok daha iyi statüye ulaşabilirler.

Yanlış meslek seçimi yapan insanlar hayatları boyunca kendilerini zincirlere vurulmuş hisseder. Zorunlu olarak mesleğini yapanlar huzursuz ve rahatsız olmaya başlar. İşe gidip gelirler ancak hiçbir zaman gerçekten yapmak istemedikleridir. Bir gün aldıkları eğitimi kenarda bırakacaklardır. Başarıya ulaşmaları da çok zordur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu